Osmanlı’da İlk Gelinliği Kim Giydi?

Osmanlı’da İlk Gelinliği Kim Giydi?

Temizliğin rengi beyazın en çok yakıştığı kıyafet şüphesiz gelinliklerdir. İsteğe göre işlemeleri, dantelleri ve duvağı gibi birçok ayrıntıya sahip olunması istenen gelinlik modelleri yüzyıllardır her kadının bir gün tecrübe etmek istediği bir deneyim imkânı sunuyor. Eski zamanlarda giyilen gelinlik aynı zamanda bir sosyal sınıf göstergesi olarak görüyordu. Osmanlı Devletinde ise ilk gelinliği II. Abdülhamit’in kızı Naime Sultan 1898’de Mimar Kemalettin ile evlendiği zaman giyerek tarihte beyaz gelinlik kavramını Türk Topraklarına sokan ilk kişi oldu.

Abiyeler Neden Tercih Edilir?

Abiyeler, gösterişli, uzun ve parlak kadın giysileri olarak bilinir. Genelde saten isimli kumaş kullanılarak dikilen giysiler özel günlerde tercih edilen kıyafetlerdir. Modanın bir küresellik kazanması ile birlikte abiye kıyafetler askılı, straplez veya mini modellerde tasarlanmasıyla birlikte özel terzilerce giyecek kişinin istediği biçimlerde de dikilebilmektedir.

Abiye Çeşitleri

Tül, ipek, payetli kumaş, ipek şifon, kristal tül ve saten gibi çeşitlerle beğeniye sunulan abiyeler alıcısının isteğine, zevkine ve giyeceği ortama bağlı olarak seçilmektedir. Gece için, gündüz için, sahil kenarı veya bir oteldeki davete göre de seçilecek kumaş işlemelerde ve renk tonlarında değişikliğe uğraması ise kesin bir kurala bağlı olmadan yine alıcısının zevkine göre şekillenebilmektedir. Abiye seçiminde en dikkat edilmesi gereken kural ise kişinin kalıplarına uygun olması ve motif uyumuna dikkattir.

sponsor reklam

Benzer Yazılar

Pantolon İçin Kumaş Nasıl Seçilir?

Pantolon İçin Kumaş Nasıl Seçilir?

Kişiye Özel Kanvas Tablo Siparişi

Kişiye Özel Kanvas Tablo Siparişi

Tadilat ve Dekorasyon Hizmetleri

Tadilat ve Dekorasyon Hizmetleri

Hayaller Dükkanı 2021’de de Tüm Organizasyonlarınızda Yanınızda

Hayaller Dükkanı 2021’de de Tüm Organizasyonlarınızda Yanınızda

Yorum Yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir