Kiril Alfabesi Nedir? Nasıl Yazılır ve Okunur?

Kiril Alfabesi Nedir? Nasıl Yazılır ve Okunur?

Rusça dünyada 286 minyon kişi tarafından konuşulan bir olmuştur. Bu da en çok konuşulan diller arasında 4. Sırada olduğu gösterir. Başta zor görülebilir ama düşündüğümüzde korkulacak kadar zor değildir. Sistemli ve mantıklı yaklaşırsak bu işin üstesinden gelebiliriz. Rusçayı en iyi Rusya’da öğreniriz. Rusya’da eğitim size bu konuda destek vermektedir. Peki, kendi başınıza nasıl öğrenebilirsiniz Rusçayı. İşe öncelikle alfabeyi öğrenmekle başlayabilirsiniz. Kiril alfabesini çabucak öğrenmek için kasetleri veya CD’leri dinleyip tekrar ederek ünlü uyumunu öğrenebilirsiniz. Ses olarak İspanyolcaya benzeyebilir. Uzun kelimeleri hece hece okuyarak pratik yapabilirsiniz. Kiril alfabesini basitçe anlatan kitaplar satın alın ve onlarla destek oluşturun. Rusçadan anlayan birisini bulun ve takıldığınız yerleri o kişiye sorun.

Rusya’da dil kursu size gerekli bilgileri bu şekilde sağlayabilir. Alfabeden sonra isimleri öğrenmeye çalışın. Cinsiyeti belirleyen kurallar kitabına göz atabilirsiniz. Kelimelerdeki vurgu tonlarını keşfedin. Bu vurgu tonları kelimenin anlamını ve telaffuzunu değiştirebilir. İsimleri tamamlayan sıfatları bulduğunuzda Rusça öğrenmede bir adım daha atmış olacaksınız. Fiilleri öğrenmeye başlayabilirsiniz. İsimlerin ve sıfatların hallerini öğrenebilirsiniz.(i hali, e hali, in hali, de hali). Fiillerin şimdiki zaman biçimini de öğrenebilirsiniz. (tekil ve çoğul hallerini). Fillerin geçmiş zaman çekimlerini öğrenebilirsiniz. (cinsiyete göre değişmektedir). Sürekli olarak isimler, fiiller ve sıfatların tekrarını yapabilirsiniz. Fiilleri tanımlayan zarfları da kullanabilirsiniz. Bu genellikle ‘o’ olur.

Rusya’da dil kursuna mutlaka gidin. Kendiniz öğrenemediğiniz bilgileri buralardan destek alarak öğrenebilirsiniz. Buralarda yeni sözler ve fiillerin gelecek zaman çekimlerini öğrenebilirsiniz. Ruslara ait yerlere gidebilir ve basit cümlelerle pratikler yapabilirsiniz. Öğrendiğiniz cümleleri farklı cümleler kurarak pekiştirebilirsiniz. Rus dili konuşan ülkeleri ziyaret edin ve hatta mümkünse oralarda yaşayın. Bu öğrendiğiniz dili geliştirecektir. Rusça konuşan insanlarla sık sık sohbet edin. Rus radyosu ile de kendinizi geliştirebilirsiniz. Dinleyeceğiniz cümleler kulağınıza aşikâr olacaktır. Rusça-Türkçe sözlük satan kitapçılara ulaşın ve bir sözlük satın alın. Sözlüğü yanınızdan hiç ayırmayın. Zor zamanlarınızda yardımcı olabilir. Dil bilgisini basitçe anlatan bir kitap alın ve Rusça konuşan insanlarla pratikler yapın.

sponsor reklam

Benzer Yazılar

İngiltere Vizesi Almak İsteyenler

İngiltere Vizesi Almak İsteyenler

ABD’de Yaşamak İçin Vize Şartları

ABD’de Yaşamak İçin Vize Şartları

İzmir’de İş Güvenliği Hizmeti Veren Firmalar

İzmir’de İş Güvenliği Hizmeti Veren Firmalar

Yorum Yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir