Bulgaristan’a Gideceklere Tavsiyeler

Bulgaristan’a Gideceklere Tavsiyeler

Bulgaristan, batısında Sırbistan ve Makedonya, doğusunda Karadeniz, kuzeyinde Romanya, güneyinde Yunanistan güneydoğusunda Türkiye’nin bulunduğu bir balkan ülkesidir.

Bulgaristan Vizesi İçin Ne Yapmalı?

Bulgaristan’a turistik gezi amaçlı seyahat etmek isteyenlerin Bulgaristan vizesi almaları zorunludur. Shengen vizesine sahip olanlar için ise vize mecburiyeti bulunmamaktadır.

Bulgaristan Uçak, Gemi ve Tren Bileti

Bulgaristan uçak bileti, uygun fiyatlarla bulunabilen bir uçak bileti olsa da dönemsel olarak farklılıklar gösterebilmektedir. İstanbul’dan Bulgaristan’ın Sofya şehrine uçakla 1 saatlik bir yolculuktan sonra varılabilmektedir. Bulgaristan da gezilecek yerler oldukça fazla olduğundan tatil programının buna göre yapılması daha çok yer görmek isteyenler için avantaj olacaktır.

Bulgaristan’a Gezilecek Tarihi ve Turistik Yerler

Bulgaristan’ın Pirin Dağları ve çevresindeki milli park alanları harika doğası ve manzarası ile görülmesi gereken yerlerin başında gelmektedir. Sofya’da bulunan Alexander Nevski Kilisesi ve Ulusal Opera Binası da Bulgaristan da gezilecek yerler içerisinde görülmesi gereken yerlerden. Plovdiv kenti de Bizans, Sovyet ve Osmanlı kültürlerinin etkilerini görmek isteyenlerin tercih edeceği kentlerden biridir. Türk nüfusunun yoğun olduğu Kırcaali’yi de listenize dahil edebilirsiniz. Asenovgrad yakınlarındaki Asenova Krepost, kale içerisindeki kilisesi açısından Bulgaristan da gezilecek yerler içerisinde görülmeye değer bir tarihi eser.

Hala yaşayan bir yer olan Baçkovo Manastırı da programınıza dahil etmeniz gereken yerlerden biri. Bir diğer ünlü manastırı da Çiprovtsi manastırıdır. 1902 yılında Osmanlı-Rus savaşında ölen askerlerin anısına Ruslardan gelen yardımlarla yapılmış olan Şipka Rus Kilisesi ve Şipka anıtı görselliğiyle oldukça dikkat çekici. Bulgaristan da gezilecek yerler içerisinde Belogradçik kayaları da muhteşem manzarası, ilgi çekici mağara ve kayaları ile mutlaka görülmeli denilebilecek bir başka yer. Magurata mağarasının devasa büyüklüğü merak uyandırıcı. Mağara duvarlarında yaklaşık 900 adet eski resim mevcut. Bazılarının yaşının 8 bin yıl olduğu bilinmekte.

Bulgaristan’a Yenilecek Yemekler Listesi

Şarap, kırmızı et ve peynir severler, Bulgaristan’ı ayrıca seveceklerdir. Çünkü balkanlarda tüketilen kuru et, sucuk ve pastırma çeşitleri ve yöresel ‘Kaşkaval’ peyniri ile bu tatları sevenler için farklı lezzetler sunmaktadır. Beyaz Peynir olan Sirene adındaki beyaz peyniri ise, bütün salatalarda ve kahvaltıda yaygın olarak kullanılmaktadır.

Et yemekleri, sebzeli yemekler ve sütlü ürünler de Bulgaristan yemekleri içerisinde bol miktarda tüketilmekte. Bulgar mutfağında birçok yemekte taze süt, soğan ve sarımsak kullanılıyor. Çubritza yani kekik çok önemli bir baharat. Bulgaristan’da geleneksel yemekler olarak soslu, kızarmış ya da fırında pişirilmiş et ve ızgaralar ve aynı zamanda da börek yapılmakta. Kebapçe isimli domuz etiyle yapılan kebap çok ünlü bir kebaptır.

Kişa, yağda kızartılan yumurtalı hamur işi, ponichka pudra şekerli ya da marmelatlı tatlılar içeren yağda kızartılmış börek ve gevrek susamlı ve yuvarlak bir çörek Bulgaristan’da tüketilen tatlılara örnek gösterilebilir.

Bulgaristan ve Türk mutfağı birbirine yakınlık gösterdiğinden Türk mutfağı dışındaki yiyeceklerden hoşlanmayan kişiler tarafından da Bulgaristan yemekleri rahatlıkla tercih edilebilir.

sponsor reklam

Benzer Yazılar

Yapılmış Banyo Bu Sene

Elektronik Sigara Markaları

Elektronik Sigara Markaları

Ahşap Dış Cephe Mantolama Çözümleri Metpor

Ahşap Dış Cephe Mantolama Çözümleri Metpor

Paslanmaz Uzun Ömürlü Mutfak Ekipmanları

Paslanmaz Uzun Ömürlü Mutfak Ekipmanları

Yorum Yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir